Nová doba – Vysoká škola už nie je v kurze!

Autor: Tomáš Blažo | 21.6.2011 o 22:53 | (upravené 21.6.2011 o 23:23) Karma článku: 11,01 | Prečítané:  3347x

Vysoká škola Vám pomôže nájsť si lepšiu prácu. To rozhodne áno, ale nezaručí Vám však to, že budete v tej práci aj úspešný. Zamestnávatelia dnes majú iné priority.

Určite ste to už niekedy počuli: "uč sa, sprav si titul a nájdi si nenáročnú, dobre platenú prácu a ostaň v nej čo najdlhšie". To je síce pekné, avšak v dobe, kedy nezamestnanosť vo svete dosahuje svoje maximá, to už dávno neplatí. Zamestnávatelia dnes hľadajú niečo iné. Nie tituly. Hľadajú schopného človeka, ktorý dostane ich spoločnosti vyššie než je, hľadajú šikovnosť, kreativitu, loajalitu, pracovitosť. Už to dávno nie je o tituloch. S titulom možno nájdete lepšiu prácu, ale nezaručí Vám, že v tej práci budete úspešný a že sa tam zdržíte dlhšie než 3 mesiace. Samozrejme ak chcete byť doktor, právnik, učiteľ alebo podobné profesie, tak je vysoká škola nevyhnutná. Pochopte, že neodsudzujem vysokú školu, viac menej odsudzujem školstvo, ktoré je naozaj mizerné.

Nasledovný príhovor vystihuje môj názor na vysokú školu. L. Ellison vraj tento príhovor nikdy neuskutočnil avšak nič to nemení na fakte, že vysoká škola už dávno nieje v kurze. V kurze sú schopnosti.

„Absolventi Yale-skej univerzity, ospravedlňujem sa vám, ak ste už niekedy strpeli podobný prejav, ale chcem, aby ste pre mňa niečo urobili. Prosím poobzerajte sa okolo seba. Pozrite sa na spolužiaka vľavo. Pozrite sa aj na spolužiaka vpravo. A teraz sa zamyslite. Za päť rokov, za desať, a dokonca aj za tridsať rokov, akokoľvek sa to zdá čudné, osoba, ktorá sedí naľavo od vás, bude babrák. Človek po vašej pravici bude tiež babrák. A vy uprostred? No čo by ste čakali? Babrák. Spoločenstvo babrákov.

Keď sa teraz obzerám okolo seba, nevidím tisíc svetlejších zajtrajškov, nevidím tisíc budúcich lídrov tisícok rôznych odvetví. Vidím tisíc babrákov. 
Ste nahnevaní. To je pochopiteľné. Ako vôbec ja L. L. Ellison, ktorý ani neskončil vysokú školu, môže mať takú drzosť a kacírsky tárať ku triede absolventov jednej z najprestížnejších amerických inštitúcii? 
Poviem vám prečo. Pretože ja, L. L Ellison druhý najbohatší človek planéty, som vysokú školu nedokončil, ale vy áno. Pretože Bill Gates, najbohatší človek na svete - teda zatiaľ - vysokú školu nedokončil, ale vy áno. Pretože Paul Allen, tretí najbohatší človek planéty, vysokú školu nedokončil, ale vy áno. A pretože ani Michael Dell, na zozname deviaty a stále rýchlo stúpa, vysokú školu nedokončil ale vy, ako som už povedal, áno.

Hmmm... ste naozaj naštvaní. To je pochopiteľné. Takže ma ešte chvíľu nechajte, aby som pohladil vaše ego úplne úprimným poukázaním na to, že ste svoje diplomy nezískali zbytočne. Väčšina z vás tu strávila štyri - päť rokov a mnohé z toho, čo ste sa tu naučili, vám bude v ďalších rokoch užitočné. Vytvorili ste si dobré pracovné návyky. Vytvorili ste si sieť ľudí, ktorí vám vo vašej kariére budú pomáhať. A vytvorili ste si celoživotný vzťah k tomu, čomu sa hovorí ostré lakte. To je všetko v poriadku. Pretože pravdu povediac, tú sieť budete potrebovať. Budete potrebovať pracovné návyky. A budete potrebovať aj lakte. 
Toto všetko budete potrebovať, lebo ste skončili vysokú školu, a preto nebudete patriť medzi najbohatších ľudí na svete. Je pravda, že by ste sa mohli vyšplhať na desiate, alebo jedenáste miesto, ako napríklad Steve Ballmer. Na druhej strane vám nemusím pripomínať, pre koho v skutočnosti pracuje. 
Alebo vari áno? Pre úplnosť, Steve Ballmer nedokončil postgraduálne štúdium. Odišiel síce neskoro, ale predsa. 
Takže si myslím, že mnohí z vás a dúfam, že je to teraz väčšina premýšľajú: „Môžem s tým niečo urobiť? Mám ešte nádej?". V skutočnosti nie. Už je neskoro. Absorbovali ste príliš veľa, myslíte si, že toho veľa viete.

Hmmm... teraz ste už ale vážne nasrdení. To je pochopiteľné. Asi teraz nastala dobrá chvíľa pre rady do budúcnosti. Nie pre vás, ročník 2000. Vy ste už odpísaní. Vy sa môžete zahrabať vo svojich smiešnych zamestnaniach na 200-tisíc dolárov ročne, kde vám budú šeky vypisovať vaši bývalí spolužiaci, ktorí z vysokej školy odišli už pred dvoma rokmi. 
Radšej chcem dať nádej študentom z nižších ročníkov, ktorí tu dnes sú. Radím vám s najväčším dôrazom, akého som schopný - odíďte. Zbaľte si svoje veci a nikdy sa už sem nevracajte. Vypadnite. A rozbaľte to. 
Pretože vám môžem povedať, že barety a taláre vás budú ťahať len dole, rovnako ako ochranka, ktorá ma práve sťahuje z pódia dol...."

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?