(Ne)správny finančný poradca

Autor: Tomáš Blažo | 27.6.2011 o 23:18 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  1648x

Poistky, poisťováci, makléri, finanční poradcovia, finanční manažéri. Tieto pojmy sa v našich životoch v poslednej dobe objavujú veľmi často. Nakoľko vo finančnom svete sa bežný laik nevie správne pohybovať, je tu človek, ktorý Vás bude sprevádzať. Finančný poradca.

Snáď každý z nás sa niekedy stretol s poisťovacím maklérom prípadne s finančným poradcom. Vo všeobecnosti panuje o týchto ľudoch nie príliš dobrá mienka. Je to práve kvôli začiatkom tohoto biznisu. Začiatky poisťovníctva na Slovensku boli veľmi zložité. Neboli zákony ani pravidlá, ktoré by maklérom niečo zakazovali a ak také boli, tak neboli dostatočne upravené. Bolo to aj kvôli tomu, že poisťovne nemali príliš veľké skúsenosti, preto sa nevedelo, aké zákony sa môžu uplatniť. Neostávalo nič iné iba čakať ako sa celá situácia vyvinie a čakať kým sa naberú skúsenosti.

Na poistkách sa dalo veľmi jednoducho zarobiť. Stačilo niekoľkým ľuďom predať poistku, čo bolo pomerne jednoduché, nakoľko veľmi veľa ľudí nemalo vyriešenú túto časť života. Koniec koncov to bola nová vec, s ktorou Slovenský národ nemal skúsenosti.

Nakoľko neboli skúsenosti ani z jednej ani z druhej strany, veľa poistiek sa uzatvorilo nekvalitne.

Teraz je však situácia iná. Máme skúsenosti. Máme zákony aj pravidlá. Ako ale klient rozozná finančného poradcu? Ktorý je ten správny? Ktorý sa neprišiel na mne len nabaliť? Poďme sa preto pozrieť na to, ako si vybrať správneho finančného poradcu a ako rozoznať toho zlého.

 

Správny finančný poradca

-       Sa Vám nikdy nesnaží na prvom stretnutí predať životnú poistku

-       Nikdy nepozná riešenie "šité namieru" skôr než spraví s Vami finančnú analýzu

-       Vždy vypisuje finančnú analýzu

-       Dá vždy na výber aspoň dve alternatívy, ak nie, tak by to mal odôvodniť

-       Vám nikdy nenavrhne zrušenie Vašej starej zmluvy skôr než vypíše finančnú analýzu, a ak navrhne, vždy to pádne odôvodní

-       Sa s Vami stretáva minimálne každé tri mesiace. Ak nie, vždy zavolá a dopĺňa finančnú analýzu

-       Sa zaujíma o všetky aspekty vášho finančného života. Dôchodok, úvery, sporenia, poistenia životné aj neživotné...

-       Vždy vykoná alebo ponúkne vykonanie finančného auditu

-       Snaží sa predovšetkým vyriešiť Vašu finančnú situáciu a nie svoju ( nepredáva prioritne to, na čom najviac zarobí.)

Správny poradca by mal mať zvládnuté hlavne svoje financie a mal by aj využívať to, čo ponúka. Dneska si môžete vybrať z pestrej ponuky finančných poradcov. Ak sa Vám s Vaším poradcom spolupracuje zle, oznámte mu, že chcete ukončiť spoluprácu a dajte svoju zložku niekomu, s kým sa cítite dobre. Sú to Vaše financie a Vaša voľba výberu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?